Prémium kacsa- és libamáj termékek
A libamáj konzerv a máj többi fajtájával egyetemben az egyik legínycsiklandozóbb belsőség, fogyasztása mégis megosztja az embereket. Van, aki még a szagától is rosszul van és akad, aki számára első osztályú finomságnak minősül. Nézzük most meg, hogyan járul hozzá az egészségünkhöz a máj fogyasztása és milyen formában, milyen gyakorisággal érdemes bevinni a szervezetbe!
Sokan azért nem esznek májat, mert az tulajdonképpen az állatok kiválasztószerve, így azt gondolják, biztosan tele van méreganyagokkal. Ez azonban nem igaz, hiszen a máj szervként ugyan valóban a méregtelenítésért felel, raktározni viszont nem képes a káros anyagokat. Rendkívül gazdag vasban, rézben, cinkben, tartalmaz mangánt, szelént, kalciumot és magnéziumot is. Ásványi anyag tartalma mellett kiváló vitaminforrás is: megtalálható benne az A-, a D-, a B6-, a B12-, az E- és a C-vitamin. Utóbbi kettőt főleg a csirke- és a borjúmáj tartalmazza, míg az előbbiek a szárnyasok májában fedezhetők fel nagy arányban.
A máj fogyasztása kifejezetten jótékony vashiány esetén, de az ajánlott D-vitamin mennyiség beviteléhez is hozzájárulhatunk rendszeres fogyasztásával. Szeléntartalmának hála hasznos a pajzsmirigy működésének zavara esetén, segíti az emésztést, magas fehérjetartalma miatt támogatja az izmok épülését és tömegének megtartását, de pozitívan hat az idegrendszerre, a keringési rendszerre és az immunrendszerre is. Ráadásul még a bőrt és a hajat is szebbé varázsolja.
Mégis milyen gyakran együnk májat?
Láthatjuk, milyen sokat tesz egészségünkért a máj fogyasztása, mégse együnk belőle minden nap. A szakemberek ajánlása szerint máj heti egyszer kerüljön a tányérunkra. A legegyszerűbb, ha libamáj konzerv formájában esszük, hiszen így szinte percek alatt fejedelmi lakomát rendezhetünk némi zöldség és pékáru kíséretében.
Ha azonban ódzkodunk a libamáj konzerv vásárlásától és a belsőséget szeretnénk magunk elkészíteni, a beszerzés során érdemes figyelni néhány dologra. Elszíneződött, rossz szagot árasztó vagy épp darabjaira hulló májat ne vásároljunk. Épségéről úgy győződhetünk meg a legkönnyebben, ha szemügyre vesszük a széleit. Hűtőben való tárolására a legmegfelelőbb egy kerámia edény, nejlon zacskóban ne hagyjuk, hiszen abban hamar megromlik.
A máj szaftos, nem túl száraz formában a legfinomabb. Akár sütve, akár főzve készítjük el, figyeljünk rá, hogy ne száradjon ki és tartózkodjunk a só használatától. A só ugyanis elvonja belőle a vizet és keménnyé teszi. Alkalmazására csak a tálalás előtt közvetlenül kerítsünk sort, de akkor is csak mértékkel.
A máj számos módon tálalható, érdemes kipróbálni a reszelt májat, a hagymás változatát, a baconbe tekert májat is, de egy finom pörkölt is kiváló ötlet a felhasználására. Az ízesítés során fűszerek sokaságát bevethetjük. Jól illik hozzá a fekete bors, a majoranna, a fűszerpaprika, de a különféle fűszerkeverékek is kiváló ízesítői lehetnek.
Libamáj konzerv azonnali fogyasztásra
Ha sem időnk, sem energiánk nincs a főzésre és a beszerzéssel se szeretnénk vesződni, a legkézenfekvőbb libamáj konzerv formájában fogyasztani a májat. A májfélék közül a szárnyasok mája, vagyis a kacsa- és a libamáj a legegészségesebb.
Áruházunkban kapható libamáj önmagában, amelyet a dobozból kiemelve azonnal fogyaszthatunk is. A libamáj konzerv minőségi, hízott libamájból készül és a doboz tartalmát csaknem teljes egészében, mintegy 99%-ban a libamáj teszi ki. Ha nem egészben próbálnánk ki, hanem valamilyen kenyérfélére kenve, válasszunk a pástétomok közül. A libamáj pástétom igazi ínyencség, amely kellően megfűszerezi a reggeleket, remek napindító. Ha pedig egy kis változatosságra vágyunk, a kacsamáj pástétomot is érdemes felvenni a reggeli kínálatba, vagy éppen vacsora gyanánt fogyasztani.
Akár libamáj konzerv formájában, akár pedig sütve, főzve, egyéb finomságok mellé tálalva, de mindenképp érdemes az asztalra csempészni májat havi 2-3 alkalommal, de legfeljebb hetente. Nemcsak a pocakunk, de az egészségünk is meghálálja majd, pláne akkor, ha minőségi, prémium libamáj konzerv fogyasztásával tápláljuk magunkat!