Lestyánlevél
A lestyánlevél már a középkorban is jelen volt hazánk konyháiban, népszerűsége pedig azóta sem kopott meg. Levesek, saláták, sültek, töltelékek megkerülhetetlen ízesítője, de akár egy saját készítésű fűszerkeverék összetevőjeként is megállja a helyét. Nézzük meg, miért érdemes mindenképpen tartani belőle a fűszerespolcon!
Innen ered a lestyánlevél
Az eredetileg Délnyugat-Ázsiából, Irán és Afganisztán területéről származó lestyánlevél a rómaiaknak hála került Magyarországra. A középkorban nemcsak a főzés során, de a kellemetlen szagok eltüntetésére, elnyomására is alkalmazták. Ma már leginkább a konyhában van kiemelkedő szerepe. Erdélyben a csombor mellett alapfűszernek számít, ugyanakkor hazánkban is előszeretettel használják a növénynek nemcsak a levelét, de a gyökerét és a magját is.
A lestyánlevél a petrezselyemhez mind megjelenésében, mind pedig ízében igencsak hasonló, annál azonban jóval nagyobbra nő meg. Így, ha otthon tervezzük termeszteni, elég belőle csupán egy tő. Kedveli a meleget és a fényt, ezért érdemes napsütötte helyre ültetni. A lestyán ezt meghálálja majd, igencsak terebélyessé képes fejlődni.
Az otthon termesztett lestyánlevél lefagyasztható, de aprítva és szárítva, fénytől védett helyen, zárható edényben hosszú ideig megőrzi aromáit. A boltok polcain többnyire szárított, morzsolt formában, valamint ételízesítő keverékek összetevőjeként találhatjuk meg. Jellegzetes illata és íze mindenki számára ismerős lehet, hiszen a forgalomban lévő leveskockák szinte egytől egyig tartalmazzák.
A lestyánlevél alkalmazása sütés-főzés során
A lestyánnak a levele mellett a magja és a gyökere is hasznosítható, ízletes és egészséges összetevője lehet ételeinknek. Kenyérsütés alkalmával szórjuk bátran a magját a tésztába, de sajtok, tejtermékek, kekszek készítése során is érdemes kipróbálni. A szárnyasok és a húsleves számos tájegység szokásai szerint elképzelhetetlen töltelék nélkül, ezt is igazán finommá tehetjük a lestyánlevél hozzáadásával.
A lestyánlevél tökéletes ízesítője a legtöbb salátának és ragulevesnek, szinte minden zöldségfélével kiválóan harmonizál. De hozzáadható akár desszertekhez, alkoholos italokhoz is. Vállalkozó kedvű, tudatos konyhatündérek házi ételízesítő keveréket is készíthetnek zeller, sárgarépa, petrezselyem, hagyma, pritamin paprika, só, kakukkfű és lestyánlevél felhasználásával. Alapos aprítást és szárítást követően egészséges, ízletes és minden egyéb összetevőtől mentes fűszermixet kaphatunk, amelyet aztán felhasználhatunk főzelékekhez, levesekhez, húsételekhez is.
A lestyán, mint orvosság
A lestyánlevél egészségügyi szempontból is igen figyelemreméltó növény, hiszen számos civilizációs betegség ellen kiváló orvosság. Legismertebb tulajdonsága vizelethajtó hatása, ezért a vesekő és a vesehomok megelőzésére, kihajtására használják. Gyorsítja a vizelet kiürülését a szervezetre veszélyes elektrolitvesztés nélkül. Jól jön a különböző vizeletürítési problémák esetén is. A népi gyógyászatban gyomorbajok esetén is alkalmazzák, a benne található ftalidoknak hála ugyanis mérsékli a bélfájdalmakat, serkenti az emésztést, gyógyír a felfúvódásra. Képes enyhíteni a hányingert és az émelygést. Méregtelenítő és étvágygerjesztő hatással ugyancsak bír.
Ezen kívül képes elmulasztani a fejfájást, a menstruációs görcsöket, de reuma, izomfájdalmak esetén is kifejezetten hatásos. A gyökeréből készült főzetet a leginkább köhögéscsillapításra, légúti megbetegedések esetén használják. Alkalmas sebfertőtlenítésre, de akár még a zsíros bőr tonizálására is.
A lestyánlevél gyógyászati célra történő használatának is vannak azonban korlátai. Terhesség alatt tilos kúraszerűen alkalmazni, fogyasztása nem ajánlott súlyos vesegyulladás és komoly szívproblémák esetén. Túl hosszan történő alkalmazása fényérzékenységet okozhat!
A lestyánlevél a népi gyógyászat ismert növénye, amelyet nemcsak orvoslásra, de a konyhában is előszeretettel alkalmaznak hosszú idő óta. Csempésszük be mi is ezt a nagyszerű fűszert ételeinkbe!