Weboldalunk használatával jóváhagyja a cookie-k használatát a Cookie-kkal kapcsolatos irányelv értelmében.

Fokhagyma

A fokhagyma az a fűszernövény, amelynek túlzás nélkül mondhatjuk, hogy bérelt helye van a magyar konyhában. Jellegzetes ízét és illatát mindenki ismeri, gyógyhatásaival azonban sokan nincsenek tisztában. Pedig bizony annak sincs híján. Nézzük meg, mit érdemes tudni a hagymák királyáról!

Rendezés:

Innen ered a fokhagyma

 

A fokhagyma Közép-Ázsiából, a sztyeppek vidékéről származik, innen terjedt el az egész világon. Használata nem újkeletű, hiszen már 5000 évvel ezelőttről is származnak írásos nyomok arról, hogy ismerték az asszírok, a görögök, a rómaiak és a kínaiak is. Az egyiptomiak szent növényként tisztelték, az ókori népek varázserőt tulajdonítottak neki. A középkorban úgy vélték, megvéd számos betegségtől, köztük a pestistől, sőt, még a vámpíroktól és az egyéb betolakodóktól is.

Magyarországra a 15. század folyamán, a török hódoltság idején jutott el a Balkánon keresztül. Termesztését első ízben Makón kezdték meg, a 18. századra pedig már exportra is jutott a belőle. Jelenleg is Makón és környékén a legjelentősebb a fokhagyma termelése hazánkban.

 

Fokhagyma a konyhában

 

A legegyszerűbb granulátum formájában adni az ételeinkhez, amely nem más, mint a fokhagyma szárított, őrölt formája. Egy gerezd fokhagymának nagyjából ¼ kávéskanálnyi granulátum felel meg. Adjuk minden olyan fogáshoz, amelyet egyébként nyers fokhagymával ízesítenénk. Jól illik a különféle húsokhoz, rakott ételekhez, levesekhez, szószokhoz, főzelékekhez, salátákhoz, kolbászárukhoz, no meg persze a pirítóshoz és a lángoshoz is. A fokhagyma olyannyira nélkülözhetetlen, hogy szinte minden fűszerkeverék, fűszersó és húspác kötelező eleme.

A profi szakácsok szerint a fokhagyma tulajdonképpen az összes ételnek jól áll – kivéve persze a desszerteket. Már egy kis mennyiség is csodát tesz a különböző fogásokkal. A még erőteljesebb ízhatás érdekében mindig csak a főzés végén alkalmazzuk. A fokhagymaport tároljuk zárt, száraz, fénytől védett helyen, így sokáig megőrzi majd aromáit!

 

Nemcsak fűszer, hanem orvosság is

 

A fokhagyma gyógyhatásai régóta ismertek. Előszeretettel alkalmazzák számos betegség kezelésében, de a védekezésben, megelőzésben is kiemelkedő szerepe van. Ez nem meglepő, hiszen több, mint 25 féle hatóanyag található benne. Jellegzetes ízét és illatát szerves kénvegyületeinek köszönheti, gyógyhatásainak többségét is ezek adják.

A fokhagyma tucatnyi területen gyakorol pozitív hatást a szervezetre: mérsékli a koleszterinszintet, szabályozza a vércukorszintet, redukálja a szív- és érrendszeri betegségek kialakulásának esélyét. A fokhagyma bizonyítottan csökkenti a vérnyomást, az erek rugalmasságát viszont növeli. Rendszeres fogyasztásával a vérrögképződés is elkerülhető, ugyanis gátolja a vérlemezkék összetapadását. Az érelmeszesedés megakadályozásában is jelentős szerepe van. A vizsgálatok alapján ráadásul még bizonyos daganattípusok kialakulásának kockázatát is mérsékli..

A növény baktérium- és gombaellenes tulajdonságokkal bír a benne lévő allicin nevű anyagnak hála. Megfázás, nátha esetén, a különféle vírusok legyőzésében is a segítségünkre lehet. Jól jön a különböző bél- és emésztőrendszeri panaszok esetén, bélhurut, májgyulladás ellen, de bizonyos gombatípusokkal és a bőrgombával is képes felvenni a harcot. Rendszeres fogyasztásával hozzájárulhatunk fogunk, torkunk, ínyünk egészségéhez. Mivel segíti az ólom kiürülését a szervezetből, a méregtelenítésben is segítségünkre lehet.

A fokhagyma gyógyhatásait kapszula, olaj vagy por formájában is kihasználhatjuk, de nyersen, összetörve vagy olajhoz keverve, illetve granulátum formájában közvetlenül adhatjuk az ételekhez. Azok számára, akik nehezen emésztik meg a fűszert, érdemes fokhagyma olajat használni. Ha pedig az ízével van gondunk, az olajos keverékhez adjunk mézet, így még erőteljesebb lesz egészségvédő- és javító hatása.

Joggal merül fel a kérdés, hogy egy ilyen sokoldalúan felhasználható gyógy- és fűszernövénynek, mint a fokhagyma, vajon vannak-e káros hatásai, hátrányai. A leggyakoribb panasz vele kapcsolatban a kellemetlen lehelet és a testszag megváltozása, de sokan számolnak be gyomorbántalmakról, puffadásról, egyéb fájdalmakról. Bizonyos gyógyszerek hatásait megváltoztathatja, illetve csökkentheti is. Figyelve a mértékletességre azonban leginkább csak az előnyeivel és páratlan ízével találkozhatunk.

Az oldal tetejére