Weboldalunk használatával jóváhagyja a cookie-k használatát a Cookie-kkal kapcsolatos irányelv értelmében.

Babérlevél

A babérlevél a magyar konyha közkedvelt fűszere, szinte nincs is olyan háziasszony, aki ne használná rendszeresen. Jól illik a húsokhoz, a főzelékekhez és szinte minden savanykás ízvilággal rendelkező ételhez. A babérlevél azonban sokkal több egy hétköznapi fűszernél.

Rendezés:

A babérlevél eredete és termesztése

 

A Kis-Ázsiából és a Földközi-tenger területéről származó babérlevél eredete meglehetősen régre, egészen az ókori görögökig nyúlik vissza, hiszen már abban az időben is ismerték és termesztették. A római korban a győzelem, a dicsőség jelképe volt, elég csak a babérkoszorú motívumára gondolnunk. Nemcsak a konyhában, de a gyógyászatban is előszeretettel alkalmazták, különösen ízületi, mozgásszervi problémák orvoslására.

 

Tekintettel arra, hogy a cserje vagy fa formájában termeszthető babérlevél a meleg, száraz éghajlatot kedveli, napjainkban leginkább Görögországban, Mexikóban, az Egyesült Államokban, Törökországban és Franciaországban találhatunk ültetvényeket.

 

A babérlevél tulajdonságai, felhasználása

 

A friss babérlevél aromája meglehetősen intenzív, így csak kellő óvatossággal ajánlott használni. A hétköznapi konyhákban a rozmaring, a kakukkfű és az oregánó fűszerhez hasonlóan a babérlevél esetében is a szárított változat került előtérbe, hiszen ilyen formában a babérlevél finomabb, kellemesebb aromával rendelkezik, illata pedig még intenzívebb.  Kifinomult, utánozhatatlanul karakteres, enyhén fanyar, kesernyés, hűsítő íze megállja a helyét számos fogás elkészítése során. Mivel azonban még szárítva is igen erős, közvetlenül felszolgálás előtt nem árt kivenni az elkészült ételből.

 

A babérlevél aromái folyadékban, hosszú főzés során érvényesülnek a leginkább, így jól illik mártásokhoz, alaplevekhez, főzelékekhez, levesekhez, sültekhez. De nem hiányozhat a pörköltekből, savanyúságokból sem. A marha, a bárány, a hal, a vadhús, a csirke még ízletesebb lesz a babérlevél alkalmazásával, de kiválóan passzol a citrusokhoz, babfélékhez, hüvelyesekhez, rizshez, paradicsomhoz is.

 

A még jobb hatás és az aromák megfelelő oldódása érdekében mielőtt az ételhez adnánk, vágjuk kissé be a leveleket. Mivel hatása meglehetősen erőteljes, 1-2 levélnél többet nem ajánlott használni egy-egy családi étek főzésekor. Fontos, hogy ne hagyjuk megégni, hiszen akkor keserűvé válik, tönkretéve ezzel az egész fogást. Éppen ezért minden esetben főzőlével együtt alkalmazzuk!

 

A fűszer aromái pazarul működnek együtt más fűszerekkel, így többek között a fokhagyma, a szegfűbors, a petrezselyem, az oregánó, a zsálya és a kakukkfű is megköszöni, ha babérlevéllel együtt adjuk ételeinkhez. A szárított és őrölt formában is kapható babérlevél hosszú ideig eláll a fűszeres dobozban, csupán arra kell figyelnünk, hogy száraz, meleg helyen tároljuk. Ha azonban a levelek szürkévé válnak, elérkezett az ideje annak, hogy lecseréljük őket.

 

A babérlevél hatása az egészségre

 

A babérlevél amellett, hogy minden konyhában nélkülözhetetlen fűszer, a szervezet működésére is pozitívan hat. Számos területen fejti ki hatását: alkalmazásáért a szívünk, az emésztésünk és a vércukorszintünk is hálás lesz. Rendszeres fogyasztása segíti ez utóbbi stabilizálását és az inzulin hatékonyabb működését.

 

Napjainkban a lakosság egy jelentős része sajnos magas koleszterinszinttel rendelkezik, amely számos végzetes betegséghez vezethet. A koleszterinszint szabályozásában ugyancsak segítségünkre lehet a babérlevél, hiszen a benne található antioxidánsok és koffeinsav erősítik az erek falát.  Hasznos továbbá az emésztés serkentésében is. A fűszer gyorsítja az anyagcserét, támogatja a szervezet méregtelenítő munkáját, ezzel együtt javítva az általános egészségi állapotot.

 

Nemcsak belgyógyászati, de mozgásszervi fronton sem érdemes mellőzni a babérlevél fogyasztását, hiszen az ízületi gyulladások enyhítésére is alkalmas a benne rejlő fitonutrienseknek köszönhetően. Ezen kívül gomba- és baktériumölő, vírusírtó tulajdonságokkal, valamint köhögéscsillapító, köptető hatással is rendelkezik.

 

A babérlevél előnyeit a szépségipar is alkalmazza, olaj formájában kifejezetten hasznos például korpás fejbőrre, de az aromaterápia keretében a stressz, a szorongás csökkentésében és az alvászavarok kezelésében is számos előnnyel szolgál. A babérlevél igazi jolly joker tehát, ami kiemelt helyet érdemel mindenki konyhájában!

 

Az oldal tetejére